Skoč do Polska s manželkou...na nákupy

Po studiu lesnické faktulty sbalila Bohdana Goliášová ranec a odjela nabírat zkušenosti na Nový Zéland, na Mallorcu, do Ekvádoru. Prošla řadou povolání, dnes učí vyrábět šperky metodou "tepané krajky", kterou vymyslela, když omylem moc rozklepala drát. V létě jsme si vyměnili prstýnky a řekli ANO. Přečtěte si, co si myslí o Polácích, jejich odvaze dělat věci jinak a proč skáče do Polska, naposled do Vroclavi.

Jaký dojem na tebe udělala Vroclav?

Vroclav je fajn směs evropského města a třetího světa. Evropa je hodně znát ve výstavbě, nových technologiích, nákupních centrech. Třetí svět vidím ve způsobu života: lidé se o sebe umějí postarat a nebojí se improvizovat. Jsou vynalézaví. Nikdo jim jen tak nevnutí jednu formu, pravidlo, vzorec.

Můžeš říct příklad?

Například polské ploty. Když projíždíš kolem, vidíš mnohem více tvarů, druhů a barev než u nás. Při pohledu na některé z nich by si Čech ťukal na čelo. Přesně takhle je to ve třetím světě. Existuje velká diverzita tvarů, věci jsou často nedokonalé, ale hrozně zajímavé. To se odráží v řadě oblastí, i v módě. U nás si lidi do značné míry nechají vnutit, co mají nosit. Často se tu za drahé peníze prodávají věci, které na Západě před pár lety vyšly z módy a nikdo je už nechce. Já se pak vždycky stydím, že to Češi kupují. Kdo si u nás chce koupit dámský svetr, narazí na módní diktát typu: "Prostě budete nosit převazovačky!". A dva roky nesežene nic jiného. V Polsku si tohle vnutit nenechali. V malých kamenných obchodech narazíš na velký výběr střihů a barev a v klidu si vybereš mezi různými dlouhými svetry v období, kdy u nás neseženeš nic, čím bys přikryl ledviny.

Jak je to s cenami?

S módou jsme si nechali vnutit i nesmyslné ceny. Poláci ne. Oblečení je u nás dražší než v Německu. V Polsku je naopak zhruba o 30 % levnější.

Co tržnice, vyplatí se na ně chodit?

Už řadu let nechodím kupovat oblečení na asijské trhy v Česku. Bojkotuju levné asijské zboží, protože nesouhlasím s tím, že ho vyrábějí čínské děti za misku rýže a pak se k nám veze přes půl světa. Poláci dokázali unikátní věc, z velké části se invazi levného asijského zboží ubránili. Stále vyrábějí hezkou módu za nízké ceny.

Navštívili jsme ve Vroclavi dvě tržnice: Zielińského a Dworzec Świebodzki.Kde se ti líbilo víc?

Pro rychlý přehled je lepší Zielińského. Dá se rychle projít, je přehledná. Dá se tam dobře nakoupit společenské i sportovní oblečení, taky věci pro malé děti, nebo ložní prádlo. Koupila jsem si tam zimní punčocháče a povlečení. Na Świebodzki bych poslala dobrodružnější povahy. Je hrozně zajímavé se tam vydat, je to divoký kus země. Svou syrovostí mi připomínala Ekvádor. Doporučuju dobře uschovat peníze a vyrazit. Na Zielińského má každý prodejce svůj stánek a vzadu zkušební kabinku. Na Świebodzkém je to obrovská improvizace, v prosinci uvidíš, jak si starší paní v podprsence zkouší svetr. Nebo prodavač obíhá někoho s ručníkem, aby ho při převlékání zakryl. Kromě Poláků tam prodávají také snědí obchodníci, před kterými by se měl našinec na pozoru. Ale měla jsem z nich pocit, že jsou slušní. Świebodzki stojí za to vidět, protože je obrovský, skoro se nedá projít. Výběr je veliký a ceny hodně, hodně nízké.

Taky jsi byla v centru v tradičním obchodním domě Feniks. Co tě tam zaujalo?

Feniks působí vybydleně, ale mají tam dobré věci. Koupila jsem si kvalitní kalhotky za 120 Kč (u nás jsou stejné za 150,-) a ještě mi dali 10% slevu za to, že byla sobota. Napadá mě jeden důležitý rozdíl oproti českým obchodům. Polské prodavačky jsou vždycky milé, i když toho mají nad hlavu. Na zapšklou prodavačku českého typu jsem nenarazila.

Co nákupní Galerie Dominikańska?

Jsou tam stejné řetězce a stejné zboží jako u nás, proto mi nepřišla tolik zajímavá. Pokud tě ovšem nezaujme, že to samé zboží je zde levnější než u nás.

Co bys řekla na závěr? Proč jezdit na nákupy do Polska?

Kvůli nákupu stačí zajet do nějakého malého města hned za hranicí. Vroclav je trochu z ruky. Ale návštěva Vroclavi, to není jen dobrý nákup, ale taky hezká dovolená. Vroclav je krásné město se spoustou památek. A přitom o dost levnější než třeba Vídeň. Mám ráda symbol Vroclavi: trpaslíka. Vroclavský trpaslík při práciA ostatní sochy, které jsou po městě k vidění, třeba ty "zanořovače a vynořovače". Doporučuju Čechům, aby si našli v Polsku kamarády a jezdili za nimi. Poláci jsou takoví naši bratranci a mají nás rádi, což je velký rozdíl oproti jiným evropským sousedům, kteří bývají buď rezervovaní a přehnaně slušní nebo se naopak chovají nadřazeně. Poláci mají fakt velká srdce. Jsou to výborní hostitelé a přátelé, takže si krásně užijete propovídané večery a spaní v obýváku na gauči a přes den můžete objevovat cizozemí.

Zanořovači / vynořovači