Jsem tady poprvé

Jak vytěžit co nejvíce užitečných informací z tohoto webu:

K čemu ten web je:

Táhne Vás to do Polska? Občas si tam nakoupíte, nebo zajedete na výlet? Pak jste dost možná Skočdopolák nebo Skočdopolka, stejně jako já. Tenhle web slouží Skočdopolákům k tomu, aby se podělili o své zážitky, komentovali dění v Polsku a seznamovali se. Při vstupu na web nekontrolujeme občanky; stránky jsou otevřeny Čechům, Polákům i jiným národům. Vítáme všechny, kteří mají o Polsku co říct nebo se o něm chtějí něco dozvědět!

Váš
Radek Motzke

Kam mě pošle rozcestník:

Co se v Polsku vyplatí zažít?

Zde najdete různé druhy zážitků, které byste si při návštěvě Polska rozhodně neměli nechat ujít. Jsou to tipy na dobré polské jídlo, výlety, ubytování nebo kulturní festivaly. Máte-li svůj vlastní zážitek, o který bychom mohli zůstat bez Vaší rady ochuzeni, podělte se o něj!

Co se v Polsku vyplatí nakoupit?

Kdo nebyl nakupovat v Polsku, o hodně přišel. Poláci rádi zkoušejí nové střihy, chutě a barvy. Proto je u nich mnohem větší výběr než u nás a skoro všechno je levnější. To platí i o službách. Nicméně Polsko je zemí kontrastů, takže se při nákupu můžete spálit. V této kategorii můžete nasbírat (nebo přispět) tipy, kde se dá udělat dobrý kup a kde si naopak hlídat gatě.

Články

Zde budou zveřejňovány rozhovory se zajímavými lidmi, fejetony či komentáře o čemkoliv, co může Skočdopoláky duševně obohatit.Chcete-li zde publikovat svůj příspěvek, prosím pošlete ho do redakce na e-mailovou adresu: redakce@skocdopolska.cz

Obrázky a videa

To je chlíveček k prohlížení fotek a videí k různým tématům, které se na webu propírají. Pokud chcete nahrát fotky nebo videa týkající se Polska, prosím pošlete e-mail na redakce@skocdopolska.cz. Můžou to být například snímky z dovolené, či pracovní cesty, které budou zajímavé pro jiné Skočdopoláky.

Beseda

Je místo na výměnu různých horkých tipů týkajících se Polska. Není nad dobrou radu od někoho, kdo tam, kam chceme jet, před týdnem byl. Zde můžete klást dotazy nebo psát svoje čerstvé zkušenosti. První témata jsou předurčena, můžete však vytvořit nová.

Polsko pro začátečníky

Taky si při cestování v nových zemích připadáte jako slon v porcelánu a ztrapníte se při první příležitosti, kdy narazíte na základní kulturní rozdíl? Já vždycky, proto píšu toto humorné minimum pro překročení polské hranice. Rady budou ryze praktické: jaké kulturní rozdíly máte očekávat, jak nakupovat, jak levně cestovat, kde získat informace o místě, do kterého se chystáte, co si myslí Poláci o Češích, o čem mluvit a o čem mlčet, atd. Chcete-li takovou radu poskytnout ostatním, prosím pošlete ji do redakce na e-mailovou adresu: redakce@skocdopolska.cz

Skočdopoláci

Chcete-li užívat všechny funkce webu, zaregistrujte se prosím jako Skočdopolák nebo Skočdopolka. Při registraci Vám vytvoříme profil, který Vám usnadní seznámení se s jinými Skočdopoláky. Registrace je náš obranný štít proti spamu a nemusíte se jí děsit. Provedeme ji za Vás, když se nám ozvete na adresu redakce@skocdopolska.cz

Pokud chcete komentovat texty nebo obrázky na webu, nebo diskutovat v "Besedě" na téma, které před Vámi založil nějaký Skočdopolák, zobrazí se Vám výzva k přihlášení do Facebooku. To je opět obranou proti spamu a zároveň umožňuje rychlé komentování uživatelům Facebooku, což je valná většina našich příznivců.

Kdo jsem a proč to dělám :)

Vyrůstal jsem v Jeseníku, takže do Polska coby kamenem dohodil. Tahle země mě vždycky fascinovala svými kontrasty: z osmdesátých let si pamatuju vynikající bonbóny krówky, ale maso na příděl. Taky si vzpomínám, jak z maluchu (malý fiat) vystoupí náš rodinný přítel, šarmantní pan Sikora, a políbí mamince ruku. Z devadesátých let mi utkvěly nákupy levného, ale módního oblečení. A výlety přes zelenou hranici. Někde se ještě lezlo přes plot, ale na většině míst už ne. Mnohokrát jsem nocoval za hranicí, někdy nedobrovolně, protože jsem zabloudil. Pracoval jsem na biofarmě. Cestoval k moři. Poznal jsem spoustu milých, otevřených a hrdých lidí. A pak jsem si uvědomil, že spousta Čechů v Polsku nikdy nebyla. V módě bylo a je cestovat na Západ nebo hodně daleko na Východ. Chyba, vše zajímavé je hned za dveřmi. A proto píšu tenhle web. Skočte si do Polska!

Skočdopolák Radek Motzke

Kontakt

Svoje připomínky a návrhy prosím pište na adresu: redakce@skocdopolska.cz