Vlakem přes Polsko - chaos, který funguje

>Kdo chce vlakem přes celé Polsko, třeba až k moři, asi narazil na problém. Na polských drahách totiž operuje řada přepravních společností, které tak úplně nespolupracují. Proto není možné koupit v česko-polském příhraničí jízdenku až k moři. Jak situaci řešit popisuje ze své zkušenosti pan J., shodou okolností výpravčí v polském příhraničí.

----------------------------------
Dobrý den,
>
(...) Pracuji na železnici jako výpravčí, kteří jsou zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty, s. o.(...)
>
> Podobně jsem ale už cestoval, a to z Międzylesie do Poznaně a Varšavy. Narazil jsem mnohokrát na onu skutečnost, že dopravu po polských železnicích zajišťuje několik společností.
>
> Při cestách do Polska si mezinárodní jízdenku u nás nekupuji, a to nejen proto, že je drahá, ale že od našich hranic mě do nejbližší větší stanice (u nás je to Wrocław) zaveze společnost Przewozy Regionalne, která se nijak netrápí, že mám mezinárodní jízdenku na vlak, který mi jejich zpožděním ve Wrocławi ujede. Nejlépe je proto přejet naše hranice z Lichkova. Pokud bude na vlaku ještě český průvodčí, koupíte si u něj tzv. "přechodku" (podobně to zní i polsky) pro cestu do Międzylesie, pro překročení hranice. Pokud bude na vlaku z Lichkova už polský průvodčí, koupíte si u něj i jízdenku až do Wrocławi, nebo to necháte až za Międzylesie, kde už určitě Poláci nastupují. Lístky se kupují u průvodčího, protože ani v Międzylesie, stejně jako v Lichkově, není osobní pokladna. Až ve Wrocławi Vám v osobní pokladně prodají lístek na vlak až k moři a navíc Vám rádi vyhledají i nejbližší možné spojení. Pokud jste si ho už našli sami, pak Vám radím vyrazit do Wrocławi tak, abyste tam měli potřebnou časovou rezervu na přestup a koupení lístků.
>
> Na polský systém přepravy po železnici nadávají i sami Poláci, proto musíte být obrněni trpělivostí. Ve vlacích však bývá dostatek průvodčích (chodí většinou ve dvojici) a soupravy čas od času prochází ozbrojená stráž železnic, takže už se tolik nekrade...
>
> I přes tyto zkušenosti jezdím do Polska vlakem velmi rád. Čas od času se s Vámi místní dají do řeči a Vy se tak dozvíte spoustu obyčejných, ale o to zajímavějších věcí, které Vám v televizi neřeknou.
>
>(...)
>
> srdečně zdraví
>
> A. J.
------------------------------
Článek vznikl díky laskavému přispění Skočdopoláka Aleše P.
>